SharePoint 2010 nepodporuje FBA pro mód klasické authentikace

V beta verzi SP2010 bylo ještě možné aktivovat FBA i pro klasický mód ověření, v RTM to již nelze a všechny tyto volby budou zašedlé:

image

image 

Pokud již máte existující aplikaci v klasickém módu, vytvořil Vám jí například počáteční průvodce při instalaci farmy (nejde v tom wizardu změnit, je vždy classic mode) a potřebujete jí přepnout do claims based authentication, stačí spustit PowerShell a zadat následující příkaz (v GUI centrální administrace to nelze provést):

[more]

$w = Get-SPWebApplication "http://<server>/"
$w.UseClaimsAuthentication = "True";
$w.Update()
$w.ProvisionGlobally()

Následně pokud zobrazíte konfiguraci, bude již možné aktivovat formulářovou authentifikaci:

image

image

Pokud potřebujete spravovat/vytvářet uživatele FBA přímo z SharePointu, přiřazovat je do skupin, určitě se Vám bude hodit naše rozšíření 🙂

fba-sitesettings-actions

 

fba-usermanager

 

 

fba-user-details

 

Více o FBA Manageru zde: http://www.devit.eu/products/121-fba-manager-2010-forms-based-authentication.aspx

Oprava chyby: Load control template file /_controltemplates/TaxonomyPicker.ascx failed

SharePoint 2010 RTM obsahuje chybu, která způsobuje neustálé zapisování následující hlášky do event logu:

Load control template file /_controltemplates/TaxonomyPicker.ascx failed: Could not load type ‚Microsoft.SharePoint.Portal.WebControls.TaxonomyPicker‘ from assembly ‚Microsoft.SharePoint.Portal, Version=14.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=71e9bce111e9429c‘.

image

Pro opravení stačí otevřít soubor c:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14\TEMPLATE\CONTROLTEMPLATES\TaxonomyPicker.ascx v nějakém textovém editoru a provést změnu:

[more]

image

kde je potřeba nahradit “&#44;” za “,”:

image

Po uložení a restartování IIS by se již neměla hláška zobrazovat.

Jak na snadný a rychlý převod papírových dokumentů do elektronické formy přímo z SharePointu 2010

SharePoint 2010 přinesl spoustu zásadních novinek proti svému předchůdci, je však stále spousta míst, kde lze ještě co zlepšovat. Pokud pravidelně převádíte papírovou podobu dokumentů do elektronické, například scannováním došlé pošty, faktury, objednávky, převádíte je do PDF, následně uploadujete tyto dokumenty do knihovny, určitě Vás ten zbytečně dlouhý proces s jedním dokumentem netěší.

Pro mnohem rychlejší proces převodu a zatřídění dokumentů jsme navrhli rozšíření SharePointu 2010 o novou akci “Scan Documents” dostupnou přímo na ribbonu dokumentové knihovny:

image

[more]

Pomocí této funkce nasnímáte jeden či více dokumentů, zadáte jméno + navíc zaškrtnete, zda chcete všechny dokumenty uložit jako jeden PDF, nebo sadu JPG souborů, vše ostatní je provedeno zcela automaticky.

scan-save-settings

Výhody:

  • podpora všech scannerů pro Windows (WIA – Windows  Image Acquisition)
  • rychlý a snadný převod papírových dokumentů do elektronické formy přímo z knihovny SharePoint
  • není potřeba instalovat žádný klientský software (pouze ovladače scanneru)
  • editor obrázků (oříznutí, otočení, úprava barevnosti atd)
  • možnost snímat více dokumentů najednou
  • podpora uložení všech nasnímaných dokumentů do jednoho PDF nebo jednotlivých JPG

Detaily a více obrazovek naleznete zde:

http://www.devit.eu/products/118-document-scanner-2010.aspx

Archivace emailů přímo z prostředí Outlooku do SharePointu

V SharePointu sice existuje funkce pro automatický příjem emailů do knihovny, ale téměř nic neřeší, existuje jen velice málo reálných možností využití takové funkce, protože tak nelze řídit duplicity názvů, vytvářet složitější struktury složek, email se ukládá jak EML soubor… a tak bych mohl s výčtem nedostatků pokračovat.

Naštěstí existuje řešení! 🙂 Je jím aplikace “Outlook Email Archiver” ! Respektive Addon do Outlooku 2007/2010, který umožňuje konfigurovat jednu čí více SharePoint knihoven, včetně jejich podsložek (lazy loading), u každé knihovny umožňuje nastavit jak se mají emaily uložit, tedy zda jako Word + přílohy, nebo jako Word bez přílohy, nebo jen přílohy, případně vše v jednom EML souboru.

email-archiver-list-config

Po jednoduché konfiguraci už jen stačí myší přetáhnout emaily do konkrétní složky nebo rootu dané knihovny a je hotovo!

(klikněte pro zvětšený obrázek)

email-archiver-list-result

[more]

(klikněte pro zvětšený obrázek)

email-archiver-list-result2

Více zde: http://www.devit.eu/products/105-outlook-e-mail-archiver.aspx

Vyvíjíte řešení pro SharePoint 2010 na klientském OS Windows 7?

Pokud ano, zřejmě ho nemáte dedikovaný pouze pro tento vývoj, ale potřebujete na něm dělat i úplně “normální” věci, sice mám na svém PC 8GB RAM, ale i tak mě rostoucí velikost SQL Serveru a všech těch služeb a aplikačních poolu netěší, naštěstí jsem náhodou objevil jednoduchou aplikaci pro snadné spuštění a zastavení všech souvisejících služeb (né že bych si to nemohl stejně jako pro verzi 2007 napsat do dávkového souboru, ale tohle je přeci jen více easy).

Stačí se jin stáhnout open source mikro aplikaci SharePoint 2010 Service Manager:

http://sharepointserviceman.codeplex.com/

A pak už je to jen otázka sekund.

image

Upgrade MOSS 2007 na SharePoint Server 2010

Pro provedení upgrade doporučuji nainstalovat další Windows Server 2008 x64, je sice možné provést inplace upgrade pokud provozujete MOSS 2007 na OS, který je SharePoint 2010 ready, ale to je opravdu riskantní krok, po spuštění upgrade procesu už není krok zpět. InPlace upgrade provádějte pouze pokud provozujete celé prostřední virtualizovaně a máte tak možnost provést snapshot!

Já rozhodně doporučuji nainstalovat nový server, vytvořit kopii migrované obsahové databáze, na té kopii provést upgrade z nově nainstalovaného SharePointu 2010.

Nejprve je potřeba zkontrolovat připravenost zdrojové farmy SharePoint 2007 na upgrade příkazovým řádkem “stsadm –o preupgradecheck”

image

Následně proveďte vytvoření nové databáze a zkopírujte původní obsahovou databázi do této nové.

V centrální administraci SharePointu 2010 zobrazte obsahové databáze nově vytvořené webové aplikace a tuto databázi odstraňte:

[more]

image

Spusťte PowerShell a zadejte příkaz:

Test-SPContentDatabase –Name [NazevZkopirovaneDb] WebApplication [UrlNoveApplikace]

Tento příkaz provede kontrolu připravenosti obsahové databáze na upgrade, také zobrazí pokud na nové farmě chybí nějaké komponenty, které se využívaly na starém serveru.

image

Pokud jste vyřešili problémy vypsané v předchozím kroku nebo je jednoduše ignorujete, můžete připojit obsahovou databázi pomocí příkazu:

stsadm -o addcontentdb -url [url adresa] –database name [nazev DB]

image

Hotovo, nyní stačí změnit administrátory kolekce webu, nastavit vyhledávání a synchronizaci AD účtů + namapovat kolekci webů na na nové URL adresy.